W krainie spółdzielni

W krainie spółdzielni

Polska jest krajem, w którym ogromną rolę w życiu społeczno-gospodarczym odgrywają spółdzielnie mieszkaniowe. Ich działalność dotyczy przede wszystkim dużych miast, ale również mniejszych miejscowości.

Ukonstytuowanie się tych podmiotów miało miejsce na podstawie ustawy z 1982 roku, która choć wprowadzona w życie wiele lat temu wciąż nie doczekała się

dalej

Czasy się zmieniają

Czasy się zmieniają

Spółdzielnia jako instytucja kolektywnej własności jest reliktem poprzedniego systemu – nie ma co do tego wątpliwości. Wystarczy sięgnąć do klasyki rodzimego serialu, aby zobaczyć, w jakich okolicznościach rodził się polski system spółdzielczy.

Kultowy serial Stanisława Barei „Alternatywy 4” dostarcza sporo cennych informacji odnośnie modelu działania spółdzielni i jej umocowania w strukturach PRL-owskiej nomenklatury. Niby ustrój się zmienił, ale spółdzielcze nawyki przetrwały.

Bolączką tych podmiotów jest to, że są w większości zarządzane przez pokolenie, które nasiąkło socjalistycznymi przyzwyczajeniami. Wiele spraw rozbija się w Polsce o ludzką mentalność – tutaj jest podobnie.

Rynkowe przemiany i szeroko rozumiana modernizacja w społeczeństwie oraz gospodarce wymagają sprawniejszych i efektywnych metod zarządzania. Czy kształceni w PRL-u „menadżerowie”, którzy nigdy nie mieli do czynienia z nowoczesnymi firmami i zachodnimi wzorcami mogą dobrze kierować spółdzielniami?

Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo duży obszar działania wielu z nich? W tym zestawieniu wspólnoty wypadają zdecydowanie lepiej – dlatego warto na nie stawiać.

trofea.clubexit.eu wielkie duże umywalki do łazienki

W 2012 roku rozpoczęły się prace nad zmianami w prawie spółdzielczym, które mają doprowadzić do stopniowego zastępowania spółdzielni mieszkaniowych wspólnotami. Te modyfikacje nie wszystkim się podobają, dlatego minie jeszcze trochę czasu, zanim rzeczywistość w tym zakresie przybierze inne kształty.

dalej